| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1 mm |
| Width | 15.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 15.5 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Coil Voltage (DC) | 3 V |
| Coil Type | Non-Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Contact Current Rating | 10 A |
| Termination Style | Through Hole - Solder |
| Switching Voltage | 250 VAC, 28 VDC |
| Must Operate Voltage | 2.1 V |
| Must Release Voltage | 300 mV |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
